30 juli 2019

Vi hyr ut till juice- och yoghurtbaren Huckleberry i centrala Sundsvall

Juice- och yoghurtbaren Huckleberry har etablerat sig på Storgatan mitt i centrala Sundsvall. Cafét ligger i korsningen Storgatan/Torggatan och är med sitt moderna koncept en naturlig mötesplats för invånare och besökare. Öppningen skedde i början av sommaren 2019.

Huckleberry erbjuder frozen yoghurt, juicer, smoothies och exotiska mackor med fokus på bra råvaror och omsorgsfull tillverkning. Etableringen i centum är den andra i Sundsvall med omnejd. 

- Det känns riktigt bra att vi kunnat erbjuda Huckleberry lokaler för etablering mitt i city. Det blir ett bra tillskott till det övriga utbudet och en naturlig del av det nya kvarteret med In:Gallerian och  Clarion-hotellet som vi bygger, säger Anna Dahlgren, förvaltare, Diös Sundsvall. 

- Vi är glada över att ha möjligheten att etablera oss på bästa läge i centrala Sundsvall. Vår nya lokal är fantastisk med stora fönster ut mot både Storgatan och Torggatan, säger Mender Daoud, ägare, Huckleberry