- Om Diös
- Vårt erbjudande
- Våra städer
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Pågående: Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Pågående: Kvarteret Vale i Umeå
- Pågående: Området Magasinen i Gävle
- Färdigställt: Modern kontorsfastighet ny knutpunkt i södra Gävle
- Färdigställt: Wasahuset i Gävle
- Färdigställt: Hotell i Umeå
- Färdigställt: Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Färdigställt: 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Färdigställt: Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Färdigställt: Toppmodern polisstation i Umeå
- Färdigställt: Hotell i Sundsvall
- Färdigställt: Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Färdigställt: Välkommen till Söderbo!
- Färdigställt: Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Våra handelsplatser
- För dig som leverantör
- För dig som hyresgäst
- Serviceanmälan
- Jobba med oss
- Kontakta oss
-
Vår kunskapsarena
- Funktion och wow-faktor kombineras på Sogetis nya kontor i centrala Östersund; ”man känner sig hemma här!”
- Ai-studie: Kontorets roll i en värld av hybridarbete
- Kontoret och den urbana services samspel
- Vikten av starka team
- Kontorsrapport 2023 - Stadens motor och sociala hub
- Arbetsplatsstrategin visar vägen fram
- Press
Consultec Group AB tecknar 13-årigt hyresavtal med Diös
Consultec väljer att teckna ett 13-årigt hyresavtal i fastigheten Höken 2 på Storgatan 40 i Skellefteå. Hyresavtalet träder i kraft den 1 december 2014 och de centralt belägna kontorslokalerna omfattar 1 165 kvadratmeter. Det årliga hyresvärdet är 1,9 mkr.
– Vi är väldigt glada att Consultec väljer våra lokaler i Skellefteå. Det är viktigt för Skellefteå att den här typen av företag ges möjlighet att växa och att dessutom göra det i ett fantastiskt läge vid stadsparken är extra roligt. Säger Göran Fonzén, marknadsområdeschef på Diös i Västerbotten.
– Det är en viktig pusselbit som faller på plats. Consultecs målsättning är att fortsätta växa och då spelar lokalerna en stor roll. Rymliga lokaler i attraktivt läge hjälper till att skapa ett arbetsklimat som gynnar tillväxt. Att Consultec projekterat ombyggnaden av lokalerna gör även att lokalerna kunnat anpassas precis efter våra behov, vilket känns mycket kul, säger Lotta Kågström, marknadschef på Consultec.
Svenska
In English