- Om Diös
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Vi bygger nytt i expansiva Luleå Science Park
- Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Toppmodern polisstation i Umeå
- Kvarteret Vale i Umeå
- Hotell i Umeå
- 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Modern kontorsfastighet blir ny knutpunkt i södra Gävle
- Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Välkommen till Söderbo!
- Wasahuset i Gävle
- Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Hotell i Sundsvall
-
Våra gallerior
- Bergströms galleria - Falun
- Falan Galleria - Falun
- Flanör - Gävle
- MVG Galleria - Umeå
- Citykompaniet i Skellefteå
- Vintergatan galleria - Skellefteå
- Strand Galleria - Luleå
- Smedjan galleria - Luleå
- Shopping - Luleå
- In:Gallerian - Sundsvall
- Sagagallerian - Umeå
- Stationshuset - Åre
- Kärnan - Östersund
- Shoppa ansvarsfullt i våra gallerior
- Våra koncept
- Nyheter
- Leverantörer
- Jobba med oss
- Serviceanmälan
- Möt våra medarbetare
-
Möt våra hyresgäster
- House Be - coworking på norrländska
- Eu-hyllade samarbetsplattformen E-hälsocentrum har sitt nav i Östersund
- Access Rehab - En spontan etablering som blev en självklar aktör i Åre
- Busfrö - de Lämnade trygga anställningar för att driva hållbar butik
- Pop up-etableringen tredubblade Luleåbaserade Burban Studios onlineomsättning
- Byxshopen Falun "Nätet har 15% av all handel inom kläder och resten säljs i butik. 85% räcker gott för oss"
- Co-working aktören dospace växer - satsar på Gävle
- Stenstans bageri - en hemtrevlig mötesplats mitt i centrala Sundsvall
- Consid - Nordens snabbast växande IT-bolag utvecklas i kreativa miljöer
- Innovationsdrivna Dewire - en stark aktör i IT-staden Sundsvall
- Kontakta oss
- För våra hyresgäster
- In English
Diös förvärvar fastigheter för 170 miljoner
Fastigheten i Östersund består av kontor, bostäder och urban service. Fastigheten i Sollefteå innehåller bostäder och urban service. Det årliga hyresvärdet uppgår till ca 19 mkr, uthyrningsgraden till ca 90 procent och den genomsnittliga kontraktslängden är ca tre år. Av köpeskillingen erhåller säljaren cirka 6 procent genom överlåtelse av Diös egna återköpta aktier. Transaktionen redovisas under det första kvartalet 2022.
– Vi fortsätter att förvärva fastigheter med starkt kassaflöde och utvecklingspotential. Fastigheten i Östersund stärker vår närvaro i centrum och kompletterar vårt bestånd och hyresgästerbjudande. Vi ser goda möjligheter att utveckla fastigheten för befintliga och nya hyresgäster samt att uppgradera bostäder, säger Annie Franzon, transaktionschef, Diös.
För ytterligare information kontakta gärna:
Annie Franzon, transaktionschef, Diös.
Telefon: 010-470 95 08
E-post: annie.franzon@dios.se
Diös Fastigheter äger och utvecklar både kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter i prioriterade tillväxtstäder. Med ett fastighetsvärde om 26,6 mdkr, ett bestånd om 336 fastigheter och en uthyrningsbar yta om 1 490 tkvm, är visionen att skapa Sveriges mest inspirerande städer. Marknaden sträcker sig från Borlänge till Luleå med huvudkontor i Östersund. Bolaget har sedan starten 2005 haft en kontinuerlig värdetillväxt i fastighetsportföljen och aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm, Mid Cap. Läs mer om Diös på www.dios.se
Diös Fastigheter AB (publ), Box 188, 831 22 Östersund | Tel: +46 770-33 22 00, info@dios.se, www.dios.se | Org.nr: 556501-1771