- Om Diös
- Vårt erbjudande
- Våra städer
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Pågående: Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Pågående: Kvarteret Vale i Umeå
- Pågående: Området Magasinen i Gävle
- Färdigställt: Modern kontorsfastighet ny knutpunkt i södra Gävle
- Färdigställt: Wasahuset i Gävle
- Färdigställt: Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Färdigställt: Hotell i Umeå
- Färdigställt: Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Färdigställt: 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Färdigställt: Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Färdigställt: Toppmodern polisstation i Umeå
- Färdigställt: Hotell i Sundsvall
- Färdigställt: Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Färdigställt: Välkommen till Söderbo!
- Färdigställt: Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Våra handelsplatser
- Press
- För dig som leverantör
- För dig som hyresgäst
- Serviceanmälan
- Jobba med oss
- Kontakta oss
- Vår kunskapsarena
Diös tecknar nytt avtal med Åhléns och utvecklar lokaler till Pressbyrån i Falun
Fastighetsägaren Diös nya avtal med redan etablerade Åhléns och nyetablerade Pressbyrån, är en del av den utvecklingsplan som finns för fastigheterna i anslutning till Holmtorget och Knutpunkten i Falun. I samband med detta kommer även fasaden på Åhlénshuset att upprustas.
- Att utveckla fastigheterna kring Holmtorget kommer göra centrum mer attraktivt och är en del av den övergripande stadsutvecklingsplan vi har för centrala Falun. Det är också glädjande att vi tillsammans med Åhléns kommer kunna erbjuda ett nytt butikskoncept och att utveckla helt nya lokaler till Pressbyrån i anslutning till Knutpunkten. Detta tillsammans med det vi utvecklar med både Bergströms, Falan, våra fastigheter runt Holmtorget och att vi till sommaren har inflyttningsklara lägenheter i BRF Årummet, bidrar till att skapa ett modernt Falun och att fler människor vill röra sig i stan, säger Mikael Hedh, affärschef, Diös Dalarna.
- Vi ser fram emot att få göra vårt varuhus i Falun ännu finare och skapa en mer inspirerande shoppingupplevelse för Faluborna genom att modernisera med nytt butikskoncept som beräknas vara klart lagom till sommaren 2019, säger Weronica Nilsson, kommunikationschef, Åhléns.
- Vi ser verkligen fram emot att återigen ha en Pressbyrå som en del i gatubilden i Falun. Vår nya butik vid Knutpunkten kommer att erbjuda ett sortiment med enklare måltidslösningar, mellanmål, dryck, press och konfektyr, samt ett anpassat servicesortiment. Vi önskar alla våra blivande kunder välkomna, säger Håkan Svensson, regionchef, Pressbyrån.
För ytterligare information vänligen kontakta:
Mikael Hedh, affärschef, Diös Dalarna
Telefon: 010-470 97 50
E-post: mikael.hedh@dios.se
Weronica Nilsson, kommunikationschef, Åhléns
Telefon: +46 70-198 11 23
E-post: weronica.nilsson@ahlens.se
Håkan Svensson, regionchef, Pressbyrån
Telefon: +46 70-512 80 20
E-post: hakan.svensson@reitanconvenience.se