- Om Diös
- Vårt erbjudande
- Våra städer
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Pågående: Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Pågående: Kvarteret Vale i Umeå
- Pågående: Området Magasinen i Gävle
- Färdigställt: Modern kontorsfastighet ny knutpunkt i södra Gävle
- Färdigställt: Wasahuset i Gävle
- Färdigställt: Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Färdigställt: Hotell i Umeå
- Färdigställt: Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Färdigställt: 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Färdigställt: Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Färdigställt: Toppmodern polisstation i Umeå
- Färdigställt: Hotell i Sundsvall
- Färdigställt: Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Färdigställt: Välkommen till Söderbo!
- Färdigställt: Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Våra handelsplatser
- Press
- För dig som leverantör
- För dig som hyresgäst
- Serviceanmälan
- Jobba med oss
- Kontakta oss
- Vår kunskapsarena
Från PopUp till permanent – Diös och Klädshopen tecknar nytt avtal i MVG-gallerian
Klädshopen Robertsfors erbjuder ett brett utbud av miljöcertifierade och ekologiska bambukläder för dam, herr och barn. Försäljningen, som i huvudsak skett via webbshop och marknader, har de senaste åren kompletterats av olika PopUp-etableringar. Butiken på entréplan i MVG-gallerian har sedan starten i julas varit lönsam och blir nu butikens första permanenta etablering.
– Butiken har varit välbesökt sedan vi slog upp dörrarna i december. Genom att erbjuda våra kunder möjlighet att handla både fysiskt och online har vi kunnat möta olika shoppingbehov och breddat vår kundkrets. Vi ser fram emot att fortsätta möta både befintliga och nya kunder i butiken framöver, säger Per och Glenda Ågren, ägare, Klädshopen Robertsfors.
– Det känns riktigt roligt att Klädshopen fortsätter att satsa hos oss i MVG. De har ett koncept som ligger rätt i tiden och som kompletterar stans övriga utbud. Ett mångsidigt och attraktivt innehåll stärker gallerian som shoppingdestination, säger Maria Kolterud, kommersiell förvaltare, Diös Umeå.
För ytterligare information kontakta gärna:
Maria Kolterud, kommersiell förvaltare, Diös Umeå
Telefon: 010-470 98 59
E-post: maria.kolterud@dios.se
Per och Glenda Ågren, ägare, Klädshopen Robertsfors
Telefon: 070-320 36 99
E-post: kladshopen@gmail.com
Diös Fastigheter äger och utvecklar både kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter i prioriterade tillväxtstäder. Med ett fastighetsvärde om 31 mdkr, ett bestånd om 359 fastigheter och en uthyrningsbar yta om 1 614 tkvm, är visionen att skapa Sveriges mest inspirerande städer. Marknaden sträcker sig från Borlänge till Luleå med huvudkontor i Östersund. Bolaget har sedan starten 2005 haft en kontinuerlig värdetillväxt i fastighetsportföljen och aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm, Large Cap. Läs mer om Diös på www.dios.se
Diös Fastigheter AB (publ), Box 188, 831 22 Östersund | Tel: +46 770-33 22 00, info@dios.se, www.dios.se | Org.nr: 556501-1771