- Om Diös
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Vi bygger nytt i expansiva Luleå Science Park
- Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Toppmodern polisstation i Umeå
- Kvarteret Vale i Umeå
- Hotell i Umeå
- 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Modern kontorsfastighet blir ny knutpunkt i södra Gävle
- Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Välkommen till Söderbo!
- Wasahuset i Gävle
- Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Hotell i Sundsvall
-
Våra handelsplatser
- Bergströms galleria - Falun
- Falan Galleria - Falun
- Flanör - Gävle
- MVG Galleria - Umeå
- Citykompaniet i Skellefteå
- Vintergatan galleria - Skellefteå
- Strand Galleria - Luleå
- Smedjan galleria - Luleå
- Shopping - Luleå
- In:Gallerian - Sundsvall
- Sagagallerian - Umeå
- Stationshuset - Åre
- Kärnan - Östersund
- Shoppa ansvarsfullt i våra gallerior
- Våra koncept
- Nyheter
- Leverantörer
- Jobba med oss
- Serviceanmälan
- Möt våra medarbetare
-
Möt våra hyresgäster
- Kontor med återbruksfokus blir showroom för nya hyresgäster
- Coworking-aktören T22 utvecklar kontorsmarknaden i Luleå – ”Vi kan vara varandras katalysatorer”
- Länsförsäkringar Västernorrland satsar i Sundsvall – ”Vi skapar en arena som är rustad för framtidens marknad”
- Bontouchs skapar livsstilsstudios där karriär och privatliv samspelar
- Pop up-etableringen tredubblade Luleåbaserade Burban Studios onlineomsättning
- Kontakta oss
-
För våra hyresgäster
-
Välkommen som hyresgäst hos oss
- Välkommen som hyresgäst!
- Välkommen som hyresgäst i Luleå
- Välkommen som hyresgäst i Umeå
- Välkommen som hyresgäst i Skellefteå
- Välkommen som hyresgäst i Östersund
- Välkommen som hyresgäst i Sundsvall
- Välkommen som hyresgäst i Gävle
- Välkommen som hyresgäst i Mora
- Välkommen som hyresgäst i Borlänge
- Välkommen som hyresgäst i Falun
- Fem tips för att jobba bekvämt och hållbart hemifrån
- Viktiga saker att tänka på när du söker eller hyr lokal till ditt företag
-
Välkommen som hyresgäst hos oss
- In English
- Vårt erbjudande
Internationell herrmodekedja satsar i Kärnan galleria
Wagner är en dansk herrmodekedja som också har butiker i Norge och Sverige. Etableringen i Östersund blir kedjans 12:e butik i Sverige, och den första i Jämtland. Att valet föll på läget i Kärnan Galleria handlar om att Wagner vill finnas på en strategisk plats i centrum, med ett starkt flöde av människor och planer för fortsatt utveckling.
– Wagner stärker det befintliga utbudet i Kärnan och resten av Östersund. Kedjan är, precis som vi, måna om att utveckla butiker för framtiden. I Wagners fall innebär det att omnichannel är ett viktigt ledord, d.v.s. att den fysiska butiken samspelar med onlinehandeln på ett strategiskt sätt. Det är riktigt roligt att utveckla ytor till aktörer som driver på utvecklingen av en hel bransch och vi ser mycket fram emot öppningen i juni, säger Robin Wallberg, kommersiell förvaltare, Diös Östersund.
–Vi satsar i lokala huvudstäder med stort upptagningsområde och har länge haft ögonen på Östersund. Med ett tydligt koncept, vassa medarbetare och bra produkter har våra etableringar visat sig fylla ett hål på marknaden. Kärnan har AAA-läge i Östersund och vi ser mycket positivt på Diös utvecklingsplaner för gallerian, säger Søren Andersen, Country Manager Nordic, Wagner.
För ytterligare information kontakta gärna:
Robin Wallberg, kommersiell förvaltare, Diös Östersund
Telefon: 010-470 96 34
E-post: robin.wallberg@dios.se
Søren Andersen, Country Manager Nordic, Wagner
Telefon: 0736 54 44 88
E-post: san@pwtbrands.com
Diös Fastigheter äger och utvecklar både kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter i prioriterade tillväxtstäder. Med ett fastighetsvärde om 31 mdkr, ett bestånd om 361 fastigheter och en uthyrningsbar yta om 1 628 tkvm, är visionen att skapa Sveriges mest inspirerande städer. Marknaden sträcker sig från Borlänge till Luleå med huvudkontor i Östersund. Bolaget har sedan starten 2005 haft en kontinuerlig värdetillväxt i fastighetsportföljen och aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm, Large Cap. Läs mer om Diös på www.dios.se
Diös Fastigheter AB (publ), Box 188, 831 22 Östersund | Tel: +46 770-33 22 00, info@dios.se, www.dios.se | Org.nr: 556501-1771