- Om Diös
- Vårt erbjudande
- Våra städer
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Pågående: Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Pågående: Kvarteret Vale i Umeå
- Pågående: Området Magasinen i Gävle
- Färdigställt: Modern kontorsfastighet ny knutpunkt i södra Gävle
- Färdigställt: Wasahuset i Gävle
- Färdigställt: Hotell i Umeå
- Färdigställt: Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Färdigställt: 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Färdigställt: Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Färdigställt: Toppmodern polisstation i Umeå
- Färdigställt: Hotell i Sundsvall
- Färdigställt: Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Färdigställt: Välkommen till Söderbo!
- Färdigställt: Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Våra handelsplatser
- För dig som leverantör
- För dig som hyresgäst
- Serviceanmälan
- Jobba med oss
- Kontakta oss
-
Vår kunskapsarena
- Funktion och wow-faktor kombineras på Sogetis nya kontor i centrala Östersund; ”man känner sig hemma här!”
- Ai-studie: Kontorets roll i en värld av hybridarbete
- Kontoret och den urbana services samspel
- Vikten av starka team
- Kontorsrapport 2023 - Stadens motor och sociala hub
- Arbetsplatsstrategin visar vägen fram
- Press
Ny erkänd restaurang flyttar in i Diös lokaler i centrala Gävle
Hamburgerrestaurangen har funnits på Järnvägsstationen i Gävle tidigare och väljer nu att flytta till nya centrala lokaler och bli en del av Diös stadsutvecklingsplan för centrala Gävle. Restaurangens utbud kännetecknas av kött från närliggande gårdar, hamburgerbröd bakat på orten, ekologisk närproducerad cheddarost och drycker producerade av lokala tillverkare. Restaurangen väntas bli ett välkommet inslag i Gävles stadskärna.
- Vi är glada över att kunna välkomna Bro Burger till vår fastighet på Drottninggatan. Etableringen är ett steg i rätt riktning i vår plan för utvecklingen av Gävles stadskärna. Restaurangen blir ett välkommen tillskott i centrum och extra roligt är det att lokala aktörer tar steget och satsar vidare på sin verksamhet säger Jennie Nyblom, affärschef, Diös.
- Vi har sökt en bra lokal i centrala Gävle under en tid och är glada över att äntligen hittat det perfekta läget. Vår flytt till Drottninggatan kommer göra oss mer konkurrenskraftiga och vi ser fram emot att servera burgare, som enligt krogpatrullen (GD), är de bästa i Gävle. Vår flytt till nya större lokaler hos Diös möjliggör att vi kan satsa mer på vår foodtruck samt vår cateringverksamhet, säger Oscar Green, Bro Burger.
För ytterligare information vänligen kontakta:
Jennie Nyblom, affärschef, Diös
Telefon: 010-470 97 13
E-post: jennie.nyblom@dios.se
Oscar Green, delägare, Bro Burger
Telefon: 072-315 61 99
E-post: oscar.green@broburgerbar.se