- Om Diös
- Vårt erbjudande
- Våra städer
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Pågående: Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Pågående: Kvarteret Vale i Umeå
- Pågående: Området Magasinen i Gävle
- Färdigställt: Modern kontorsfastighet ny knutpunkt i södra Gävle
- Färdigställt: Wasahuset i Gävle
- Färdigställt: Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Färdigställt: Hotell i Umeå
- Färdigställt: Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Färdigställt: 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Färdigställt: Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Färdigställt: Toppmodern polisstation i Umeå
- Färdigställt: Hotell i Sundsvall
- Färdigställt: Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Färdigställt: Välkommen till Söderbo!
- Färdigställt: Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Våra handelsplatser
- Press
- För dig som leverantör
- För dig som hyresgäst
- Serviceanmälan
- Jobba med oss
- Kontakta oss
- Vår kunskapsarena
Nyemission i Diös
Villkor för nyemissionen
Nyemissionen sker till en teckningskurs om 29,20 kronor per aktie. Förutsatt att emissionen fulltecknas kommer bolagets aktiekapital att öka med 6 593 748 kronor genom utgivande av 3 296 873 nya aktier, vilket motsvarar en utspädning om 9,7 procent. Nyemissionen bedöms, givet full teckning, tillföra Bolaget cirka 96 Mkr före avdrag för emissionskostnader.
Innehavare av aktier i Diös har företrädesrätt att teckna nya aktier i förhållande till det antal aktier de äger per avstämningsdagen den 9 november 2010. Aktieägare som är registrerade i aktieboken denna dag kommer att erhålla teckningsrätter som medför företrädesrätt att delta i nyemissionen. För varje befintlig aktie erhålls tre (3) teckningsrätter. 31 teckningsrätter berättigar till företrädesrätt till teckning av en (1) ny aktie. Det kommer även att vara möjligt att teckna aktier utan företrädesrätt.
Handel med teckningsrätter kommer ske över Stockholmsbörsen mellan den 15 november och 25 november 2010. Teckningstiden löper från och med den 15 november till och med den 30 november 2010, eller den senare dag som bestäms av styrelsen.
Bolaget har erhållit teckningsåtagande och emissionsgaranti motsvarande sammanlagt cirka 75,3 procent av emissionens belopp, vilket är tillräckligt för att finansiera förvärvet i Östersund.
Nyemissionen har beslutats med stöd av det bemyndigande som styrelsen erhöll vid årsstämman den 19 april 2010. Bolaget avser offentliggöra prospekt med anledning av emissionen den 3 november, vilket kommer finnas tillgängligt på bolagets hemsida www.dios.se. En informationsbroschyr kommer också utsändas till samtliga direktregistrerade aktieägare per avstämningsdagen den 9 november.
Preliminär tidplan för nyemissionen
3 november 2010 | Offentliggörande av prospekt |
4 november 2010 | Sista handelsdag för aktien med rätt att delta i nyemissionen |
5 november 2010 | Första handelsdag i aktien utan rätt att delta i nyemissionen |
9 november 2010 | Avstämningsdag för deltagande i nyemissionen |
15 – 25 november 2010 | Handel med teckningsrätter på Stockholmsbörsen |
15 – 30 november 2010 | Teckningstid |
6 december 2010 | Pressmeddelande med preliminärt teckningsresultat |
10 december 2010 | Sista dag för noterad handel med betalda tecknade aktier (BTA) |
17 december 2010 | Aktier tecknade med företrädesrätt registrerade på aktieägarnas konton |
22 december 2010 | Samtliga nya aktier registrerade på aktieägarnas konton |
Besök gärna vår hemsida för löpande information: www.dios.se
För ytterligare information:
Christer Sundin, VD, tel. 0770-33 22 00, 070-688 72 83
Rolf Larsson, Ekonomichef, tel 0770-33 22 00, 070 – 666 14 83
Margaretha Bygdeståhl, Informationschef, tel 0770-33 22 00, 070 – 345 01 25
Fakta Diös Fastigheter AB
Bolaget bildades under april 2005. Diös Fastigheter skall förvärva, förädla, förvalta och försälja fastigheter med god lönsamhet och finnas på en marknad från Borlänge i söder till Luleå i norr. Bolaget äger idag 124 fastigheter belägna på ett 15-tal orter. Den totala uthyrningsbara arean uppgår till cirka 590 000 kvm, och fastigheternas totala marknadsvärde uppgår till 4,4 Mdr.
Nuvarande förvaltningskontor finns i Borlänge, Falun, Mora, Gävle, Sundsvall, Östersund, samt Luleå. Huvudkontoret ligger i Östersund. Diös aktie är noterad på Nasdaq OMX Nordiska Börs Stockholm, lista Small Cap.